Õpiobjektid -> Genoomselektsioon

GENOOMSELEKTSIOON


Genoomselektsioon praktikas

2013. aasta kevadeks on genoomselektsioon kujunenud standardseks piimaveiste aretuses kasutatavaks meetodiks maailmas. Et piimakarjakasvatus ja aretus on rahvusvaheline äri, peavad erinevates riikides ja organisatsioonide poolt hinnatavad genoomaretusväärtused olema omavahel võrreldavad. Selleks on Interpull sarnaselt klassikalisele aretusele välja töötanud metoodika genoomaretusväärtuste usaldusväärsuse kontrollimiseks (vt Interbull validation test for genomic evaluations – GEBV test) ning nende samale skaalale teisendamiseks (GMACE).

2013. aasta esimese rahvusvahelise hindamise tarvis saatsid piima-, rasva- ja/või valgutoodangu genoomaretusväärtused 19 kompaniid 18 riigi 37 veisepopulatsiooni kohta (vt GEBV test - February 2013). Veiste genoomselektsiooni on kasutusele võtnud USA, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa, Jaapan, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Suurbritannia, Holland, Saksamaa, Belgia, Šveits, Soome, Rootsi, Taani, Poola ja Sloveenia. Seejuures on põhjamaad Soome, Rootsi ja Taani koondunud ühe organisatsiooni alla (vt Nordic Cattle Genetic Evaluation).

Erinevad aretusorganisatsioonid maailmas avaldavad kõrvuti tavapärasel viisil hinnatud pullide edetabelitele ka genoomaretusväärtustel baseeruvaid järjestusi - vt näiteks erinevat tõugu pullide nimekirju firma VikingGenetics kodulehel.

Ka mõne Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu kodulehel pakutava pulli juures võib leida märkuse "Genoomhinnatud pull!"

Eestis endas ei ole genoomselektsiooni rakendamise osas siiani otsustavaid samme astutud. Ega siin tänu veisepopulatsiooni väiksusele üksi midagi teha olegi, ainuke variant oleks ühineda mõne genoomselektsiooni juba teostava organisatsiooniga (näiteks põhjamaade Soome, Rootsi ja Taaniga). Samas, arvestades piimaveisekasvatuse veelgi suuremat globaliseerumist ja "holsteiniseerumist", ei ole omaette aretuse läbiviimine kommertstõugudel nii või teisiti varsti enam majanduslikult mõttekas. Ja kohalike tõugude puhul ei ole genoomselektsioon tänu populatsioonide väiksusele praegusel kujul jällegi teostatav.
 


< Eelmine

Creative Commons License Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License