Õpiobjektid -> Genoomselektsioon

GENOOMSELEKTSIOON


Sugulaste-põhine aretus

Traditsiooniline sugulaste-põhine (valdavalt järglaste-põhine) aretus on viimase 50 aasta jooksul näidanud oma efektiivsust suurendamaks põllumajandusloomade geneetilist potentsiaali. Kuigi selles, et näiteks eesti holsteini tõugu veiste keskmine piimatoodang on 1965. aasta 3280 kg-lt kasvanud 2010. aastaks peaaegu 7800 kg-ni, on suur roll nii söötmis- kui ka pidamistingimuste muutumises, on toodangu kasvu peapõhjus siiski veisepopulatsiooni geneetilise võimekuse kasv kasutamaks ära muutunud tingimusi ja andmaks enam piima. Geneetilise hindamise korrektsust potentsiaalselt mõjutavate mittegeneetiliste faktorite mõju arvesse võtmine nn BLUP-mudelite kujul ning nende mudelite areng isamudelist tänapäeval rakendatavate kontrollpäeva loomamudeliteni on viinud aretusloomade fenotüübi- ja põlvnemisandmetel baseeruva selektsiooni maksimaalselt täpseks.

Täpsemalt sugulaste-põhise aretuse taga olevate tänapäeval kasutatavate matemaatiliste ja geneetiliste mudelite kohta vt õpiobjekt "Aretusväärtuste hindamine isa ja looma mudelist".


Eesti piimaveiste geneetilise hindamise metoodika tarvis vt Jõudluskontrolli Keskuse materjali "Piimaveiste põlvnemis- ja jõudlusandmete kogumise, nende õigsuse kontrollimise, töötlemise ja säilitamise kord".

Kokku hinnatakse Eesti piimaveistele nn BLUP-meetodil üle 40 erineva aretusväärtuse, mille alusel pannakse kokku ja avaldatakse (hinnangute piisava usaldusväärsuse korral) kaheksa suhtelist punktiskaalal esitatud aretusväärtust:

  • jõudlustunnuste üldaretusväärtus (SPAV),
  • udara tervise tunnuste üldaretusväärtus (SSAV),
  • välimikutunnuste üldaretusväärtus (SVAV),
  • suhteline koguaretusväärtus (SKAV),
  • uuslüpsiperioodi pikkuse suhteline aretusväärtus (SGAV),
  • tootliku aja suhteline aretusväärtus (STAV),
  • poegimiskerguse suhteline aretusväärtus,
  • surnultsünni suhteline aretusväärtus.

Hinnatud aretusväärtused avaldab Jõudluskontrolli Keskus oma kodulehel:

Vt. http://www.jkkeskus.ee/page.php?page=1091
 

Aretuses kasutatavate pullide aretusväärtused avaldab oma kodulehel ka Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu.

Näitena on alljärgnevalt toodud pulli Berlingo kohta 2013. aasta kevadel esitatud informatsioon.

Vt ka http://www.etky.ee/est/pullid.php


 


< Eelmine

Creative Commons License Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License