Õpiobjektid -> Genoomselektsioon

GENOOMSELEKTSIOON


Selektsiooni intensiivsus

Genoomselektsiooni peamiseks plussiks on võimalus hinnata looma (näiteks pulli) geneetilist potentsiaali juba koheselt peale sündi (kuigi praktikas hinnatakse loomade genoomaretusväärtused enamasti nende täisealiseks saamisel).

Varajase hindamise majanduslik mõttekus on

  1. generatsiooniintervalli enam kui kahekordne vähenemine - kui klassikalise järglaste järgi hindamise puhul kulub pulli aretuses kasutamisväärseks lugemiseks vähemalt 4,5 aastat, misjärel kulub veel vähemalt 3 aastat selleks, et oma headust juba tõestanud pullide järglased omakorda poegiksid ja lüpsma hakkaksid, siis genoomselektsiooni puhul jääks esimene 4,5 aastat ära (joonis 2), ka potentsiaalsete pulliemade selektsioon toimub genoomaretusväärtuse alusel varem (joonis 3), - kokkuvõttes saavutatakse aretuseesmärk kiiremini;
     
  2. aretuses kasutamisväärseteks mitteosutuvate indiviidide varasem realiseerimine - kaovad ära loomade söötmise ja pidamisega seotud kulud.


Joonis 2. Pullide geneetilise hindamise ajaskaala traditsioonilise vanemate ja järglaste järgi hindamise (allpool ajatelge) ning genoomselektsiooni (ülalpool ajatelge) rakendamise korral piimaveistel.


Joonis 3. Lehmade geneetilise hindamise ajaskaala traditsioonilise vanemate ja järglaste järgi hindamise (allpool ajatelge) ning genoomselektsiooni (ülalpool ajatelge) rakendamise korral piimaveistel.
 


< Eelmine

Creative Commons License Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License