Vitamiinipreparaadid

 
 
Vitamiinipreparaatidest kasutatakse söödalisanditena tiamiini (B1-vitamiin), riboflaviini (B2-vitamiin), nikotiinhapet ja nikotiinhappeamiidi (B5-vitamiin), püridoksiini (B6-vitamiin), foolhapet ehk foliini, tsüanokobalamiini (B12- vitamiin), ergokaltsiferooli (D2-vtamiin), kolekaltsiferooli (D3-vitamiin), füllokinooni (K1-vitamiin), menadiooni (K3-vitamiin). B3-vitamiini kasutatavaks preparaadiks on kaltsiumpantotenaat, B4- vitamiini manustatakse loomadele koliinkloriidi näol. A-vitamiin (retinool) on turustatav retinoolatsetaadina ja retinoolpalmitaadina, E-vitamiin α-tokoferoolatsetaadina.
 
Rasvlahustuvaid vitamiine (A, D, E, K) kasutatakse tavaliselt õlilahustena, kus vitamiinide aktiivsus on väiksem kui puhta vitamiini aktiivsus. Tuntud komplekspreparaat on kalamaksaõli, mis sisaldab nii A- kui D-vitamiini. Selle vitamiinisisaldust tõstetakse veel vastava töötlemisega, saadakse vitmaniseeritud kalamaksaõli.
 
Toodetakse ka karotiini söödapreparaati. Kuiv söödapreparaat on oranžika värvusega, mille 1 g-s on vähemalt 5 mg beeta-karotiini. On veel karotiinikontsentraat ja karotool, mis on õlilahused ja sisaldavad 1 ml vastavalt 2 ja 1 mg karotiini. Sagedamini kui puhtaid vitamiine ja nende lahustuvaid preparaate (õlilahuseid), kasutatakse söödalisanditena kuivpreparaate, millesse peale vitamiini kuulub veel mingi struktuuraine (täiteaine). Mikrobiaalse sünteesi teel valmistatud söödapreparaadid sisaldavad ka toitekeskkonna jääke. Kuivpreparaatide loetelu, nende iseloomustus, kasutamisjuhendid on toodud vastavates käsiraamatutes ja reklaamiprospektides.