Aminohapped

 
 
Aminohapete puuduse all kannatavad lihtmaoga loomad ja linnud. Kui ratsioonis ei ole aminohappeid piisavalt, väheneb noorloomadel juurdekasv ja halveneb söödakasutus. Sööda proteiini paremaks kasutamiseks lisatakse sageli sigade ja lindude (ka vasikate) segajõusöötadesse lüsiini, metioniini, harvem ka teisi kriitiliste aminohapete sünteetilisi preparaate.

Söödalüsiini toodetakse lüsiini produtseeriva bakteri Brevibacteriumi tüvede kasvatamisega suhkrurikkas keskkonnas. Selleks valmistatakse mikroorganismide kasvuks ja arenguks sobiv toitekeskkond (melass, maisiekstrakt). Saadud massi fermenteeritakse 60…70 tundi suurtes fermenterites, seejärel tihkestatakse ja kuivatatakse. Söödalüsiini kontsentraat segatakse esmalt söödapärmi või teiste ingredientidega. Segajõusöödale lisatav täpne kogus arvutatakse välja retsepti järgi.

L-trüptofaani saadakse mikrobioloogilise sünteesi teel. Kasutatakse pärmseene tüve. Fermentatsioon vältab 5…7 päeva. Saadakse valge, kristalne aine, mis sisaldab 70% L-trüptofaani.

DL-metioniin on keemilise sünteesi saadus. Lähteaineks on akroleiin ja metüülkarptaan. Saadud DL-metioniin on värvitu, kristalne aine.