Magnetiline asimuut

Magnetiline asimuut on nurk, mida mõõdetakse magnetilise meridiaani põhjapoolsest otsast päripäeva määratava suunani (joonisel 3.1.)

Magnetiliseks meridiaaniks nimetatakse teravikul vabalt pöörleva magnetnõela telge läbiva vertikaaltasandi ja maapinna lõikumisel saadud joont. Kõik maapinna magnetilised meridiaanid lõikuvad kahes punktis, Maa magnetilistes poolustes. Need ei ühti Maa geograafiliste poolustega. Magnetiline kääne ehk deklinatsioon (delta) on nurk, mis moodustub antud punkti läbiva magnetilise meridiaani suuna ja tõelise meridiaani suuna vahel.

Kui magnetiline meridiaan on tõelisest meridiaanist ida pool, siis on tegu idapoolse deklinatsiooniga, see on pluss märgiga ja läänepoolne on miinus märgiga (joonis 3.1.). Kui kaaardilehed paiknevad telgmeridiaanist ida pool, siis on meridiaanide koonduvus positiivne. Telgmeridiaanist lääne pool olevatel kaardilehtedel on koonduvus negatiivne. Kääne on muutuv suurus, mis samas punktis võib muutuda ööpäeva jooksul ±15 sekundit ja aasta jooksul kuni 9 minutit. Muutus on ka sajandiline. Magnetnõela järgi saab orienteerida umbes veerandkraadise täpsusega. Magnetnõela ei saa kasutada maa-aluste ja maapealsete elektriliinide ja suurte metalliladude läheduses, samuti magnetilise anomaalia piirkondades. Nendel juhtudel magnetnõel kaldub oluliselt normaalasendist kõrvale. Suurim anomaalia on Kurski magnetiline anomaalia, Eestis on Jõhvi anomaalia, kus mõne kilomeetri ulatuses kõigub deklinatsioon ± 15°. Tartu ümbruses oli deklinatsioon 1996 aastal ~7º (Jüri Randjärv 1997). Magnetnõela käände muutumise päevane amplituud ei ületa Eestis 15 minutit.

Joonisel 3.1. on toodud tõelise- ja magnetilise asimuudi omavaheline seos ja valemid, et arvutada tõelisest asimuudist magentilist asimuuti ja vastupidi.


Kui Sind huvitab oma asukoha magnetilise deklinatsiooni arvuline väärtus, siis saad selle arvulise väärtuse lihtsalt teada selle peatüki all paikneval veebilehel (Magnetilise deklinatsiooni arvuline väärtus). Sisesta seal oma asukoha nimetus, siis ilmub sellesse kohta roosakas mullike ja selle sees on kirjas deklinatsiooni suurus. Allpool on näide Tartu deklinatsioonist 28.04.2012.

 

Maa magnetväljadest ja nende uurimisest saad lisaks lugeda ajakirja "Tehnikamaailm" artiklist mis paikneb selle peatüki alamlehel (Maa magnetväljadest ja nende uurimisest).