Kaardi orienteerimine

Kaardi orienteerimine tähendab seda, et kaart tuleb seada ilmakaarte suundadega vastavusse. Kui kaart on orienteeritud, siis on nii looduses kui ka kaardil olevad objektid samades suundades. Üldreeglina on kaardil põhja-lõunasuund kaardi vasaku servaga paralleelne.
Kaarti võib orienteerida:
1. Maastikuobjektide järgi
Suuremõõtkavalisel kaardil on palju objekte ja selle orienteerimine on looduses lihtsam siis, kui seal on kaugele nähtavaid kõrgeid objekte (kiriku torn, kõrghoone, telemast jms). Kui näiteks kaardil on teletorn, kirik ja kõrghoone, siis tuleb need objektid ka looduses üles leida. Esmalt tuleb keerata kaart ühe objekti suhtes õigesse suunda, näiteks kõrghoone suhtes. Seejärel tuleb keerata kaarti ümber kõrghoonet kujutava märgi nii palju, et ka teine orientiir (kiriku torn) oleks vastavuses tegelikkusega. Lõpuks täpsusta kaardi asendit tegelikkuse suhtes ka telemasti järgi. Heaks orientiiriks on ka kaardile kantud joonelised elemendid (teed, kraavid, elektriliinid jne). Jälgi et kaardile kantud joonelementide teljed ühtiksid looduses olevate suundadega.
2. Kompassi järgi
Kui kaardile on kantud magnetilise meridiaani suunad, siis saab kaarti orienteerida kompassi abil. Kompassi magnetiseeritud nõel töötab Maa magnetvälja abil. Kui me tahame magnetilise meridiaani suunda määrata, siis ei tohiks läheduses olla kompassi tööd mõjutavaid magneteid ja rauda sisaldavaid esemeid.
Kui määrata kompassiga asimuuti raudteel seistes, siis tulemus täpne olla ei saa.
Kui me tahame magnetilise meridiaani suunda määrata, siis ei tohiks läheduses olla kompassi tööd mõjutavaid magneteid ja rauda sisaldavaid esemeid. Kui määrata kompassiga asimuuti raudteel seistes, siis tulemus täpne olla ei saa.
Kasutusel on plaatkompass (joonis 1.), peegelkompass ja niitkompass.
Plaatkompassi joonisel on näidatud kompassi osad.

Joonis 1. Plaatkompass (foto Ene Ilves)

Kompassi nõelal näitab punane ots põhjasuunda ja valge (või must) lõunasse. Kompassi serv asetatakse mangetilise meridiaani suunaga paralleelseks. See kajastub ka allpool toodud orienteerumiskaardil. Kompassi magnetnõel ei näita veel magnetilise meridiaani suunda, st kaart pole veel orienteeritud.

Liikumissuuna nooled (kompassil punasega) on paralleelsed orienteerumiskaardile kantud magnetilise meridiaani suunaga (kaardil mustaga). (Foto: E. Ilves)

Seejärel pööratakse kaarti nii, et magnetnõel oleks paralleelne magnetilise meridiaani suunaga. Siis on kaart orienteeritud (vt foto allpool). Sel juhul on looduses olevad objektid ja joonelemendid vastavuses kaardile kantud samade elementidega.

Kompassi ajaloost ja kasutamisest erinevatel aegadel ja tingimustel võid lisaks juurde lugeda ajakirja "Eesti Loodus" artiklist "Kuidas kasutada kompassi". Artikkel avaneb sama peatüki all olevas alalehes "Kompassi ajaloost ja kasutamisest".